pižmo

Pižmo

Pižmo známé též pod názvem Musk je jedna z nejpoužívanějších vonných látek u parfémů. Jde o základní poznámku na které se vytváří celá vůně. Samotné pižmo má vyrovnané vlastnosti, dodává vůni teplo a jemný dotek smyslnosti a co je hlavní zpomaluje odpařování dalším vonným látkám, takže díky pižma voní déle, tepleji a smyslněji a přitom si jednotlivé složky udržuj svoji vůni.

Mnoho století se využívalo látky ze žláz samce Kabaru pižmového . Jde o jednoho z nejstarších přežvýkavců. Který má zajímavé zuby viz na úvodním obrázku. Ty v minulosti měli i jeleni, ale ti je přeměnily v parohy. Kabar žije hlavně na Sibiři a v Mongolsku. Má cca 50 cm. I když je od roku 1979 použivání přírodního pižma v parfémech zakázano, tak i přes to jej pytláci loví. Přitom pro získání 1 kg pižma je třeba zabít 160 kabarů. Díky tomu jsou Kabaři pižmoví na seznamu ohrožených druhů. U nás jej můžete vidět například v ZOO Děčín.

Později se přírodní pižmo začalo získávat například i z rostlin, jako je Andělika lékařská …, nebo jiných živočišných druhů.

S rozvojem parfumérství bylo jasné, že přírodní pižmo nelze používat pro jeho “vzácnost” všude, takže bylo nahrazeno pižmem umělým. Umělé pižmo objevil Albert Baur v roce 1888 (anglicky o syntetickém pižmu na wikipedii)

Od té doby bylo objeveno několik dalších látek, které se také nazývají pižmem a celkově se pro pižmo vžilo spíš označení celkového dojmu z kompozice. Samotný popis pižmové vůně je totiž těžko jednostranný, někomu může připadat že jde o sladkou kompozici, jinému o  krémovou dalšímu o práškovou vůni … atp.

V minulosti se o pižmu hovořilo, že je to vynikajicí afrozidiakum. Dnešní věda tvrdí, že má něco společného s testosterony a to i těmi lidskými.

Víc si o pižmu můžete přečíst v anglickém jazyce na Fragnatica.com

Autor úvodní fotografie http://paradoxusik.livejournal.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.